Сарми с нахут и булгур

Продукти

1 ч.ч. нахут

1.5 ч.ч. булгур

1 по-голям морков

около 60 листа лапад или киселец, или лозови листа

Подправки:

Група А:

2 дафинови листа

1 пръчка канела

2 кардамома

6 карамфила

0.25 ч.л. асафетида

0.5 ч.л. куркума

Група Б:

1 ч.л. кимион

0.5 ч.л. куркума

0.25 ч.л. асафетида

4-5 зърна черен пипер, смлян

1 зелено люто чушле (по желание)

1 връзка магданоз

1.5 ч.л. сумак

сокът на 1 по-голям лимон

кората на 1 по-голям лимон (по желание)

За соса:

1 кофичка кисело мляко

0.5 ч.ч. вода

2 с.л. тахан (сусамов)

0.25 ч.л. асафетида

0.5 ч.л. куркума

1 ч.л. червен пипер, най-добре пушен и част от него лют

Приготвяне

Накисваме нахута за поне 8 часа (или 1 нощ) в поне 4 пъти повече вода. След това изплакваме и слагаме да се вари с поне 3-4 пръста вода над нахута на по-силен от среден огън. Отделяме пяната, която се образува. След като спре отделянето на пяна, добавяме подправките от група А и готвим около 30-40 минути на среден огън, докато нахута омекне (да може да се смачка с пръсти). Махаме твърдите подправки, изплакваме и по възможност премахваме люспите от нахута, след което го намачкваме леко, така че зърната да са натрошени, но да не става на пюре.

Моркова настъргваме на ренде. Магданоза нарязваме на ситно.

Листата лапад почистваме от дръжките и с остро ножче изрязваме средната жилка, без да разкъсваме листото. Бланшираме в кипяща вода (да не ври силно) за около 10-ина секунди всяко листо и отцеждаме.

Загряваме гхи в тенджера на среден огън и запържваме кимиона. Добавяме моркова, наситненото зелено люто чушле, асафетидата и куркумата и готвим, докато моркова омекне. Добавяме булгура и 1 ч.ч. топла вода и разбъркваме за 2-3 минути, докато булгурът поеме водата.

Махаме от огъня и след като се поохлади, добавяме нахута, магданоза, сумака, сока от лимон, лимоновата кора и посоляваме. Разбъркваме добре.

Правим сарми, като слагаме по малко от сместа в широкия край на листата, прегъваме от страни, после навиваме.

Редим сармите в гювеч, заливаме ги с около 1-1.5 ч.ч. вода и печем на умерена фурна (не повече от 150 градуса) под капак за около 1-1.5 часа до готовност. Гювеча слагаме в студена фурна за да избегнем спукване.

Алтернативно сармите може да приготвим в тенджера, като на дъното слагаме огнеупорна чиния или дръжките от лапада, редим сармите и отгоре слагаме пак чиния. Наливаме около 1.5-2 ч.ч. вода и след като заври, готвим на по-слаб от среден огън с не плътно затворен капак около 30 мин.

Приготвяме соса. Разбиваме киселото мляко до гладкост. Тахана разбиваме много добре във водата и смесваме с киселото мляко, разбъркваме добре. В джезве слагаме около 0.5 см гхи и го слагаме да се загрее добре. Махаме от огъня и слагаме подправките и запържваме за 10-ина секунди. Добавяме към киселото мляко, посоляваме леко и разбъркваме добре.

Сервираме сармите леко охладени.