Несъвместимост на храните
Според Аюрведа, всяка храна има вкус (раса), загряващ или охлаждащ ефект (виря), послевкус (випака), действие (карма) и набор от характеристики (гуни). Много от храните имат и прабхав - нестандартно или необяснимо действие, което не се обяснява с основите вече изброени показатели.
Когато две или повече хранителни субстанции имат различни показатели и се комбинират, това може да доведе нарушение в храносмислането и дори да предизвика натрупването на токсини в храносмилателната система.Същите тези храни, ако се консумират поотделно, могат дори да стимулират храносмилателния процес.
От друга страна всеки тип храна е подходяща за конкретна доша и според Аюрведа, дори има значение времето през деня, в което се консумират храните.
Наред с това е важно да се има предвид, че всеки човек е уникален и е възможно дори при нормално трудносмилаеми храни, съответният човек да се справи без проблем с храната.
Много от невъзможните комбинации по-долу могат да се преодолеят с подходящи подправки.
Основни концепции в комбинирането на храните:
избягвайте комбинирането на прясно или кисело мляко с кисели или цитрусови плодове.
прясното мляко трябва да се консумира топло, с подправки и най-добре самостоятелно. Според Аюрведа най-добре е това да става в тъмната част на денонощието.
избягвайте комбинирането на плодове с картофи или други нишестени храни.
избягвайте комбинирането на дини и пъпеши със зърнени храни. Изобщо дините и пъпешите е най-добре да се консумират отделно.
като цяло е добре плодовете да не се консумират с други храни, както и да не се консумират различни плодове на едно ядене. Въпреки че има доста изключения, в повечето случай е добре това правило да се спазва.
меда не трябва да се готви (или нагрява над 40 градуса), в противен случай се превръща буквално в лепило и запушва мембраните на клетките и така способства за натрупването на токсини.
зеленчуците, сготвени заедно обикновено неутрализират негативните си ефекти едни на други. Въпреки това, комбинирането в едно ястие на повече от 3-4 зеленчука не се препоръчва.
не консумирайте различни протеини на едно хранене. Това важи особено силно за мляко и месо.
не консумирайте студена вода преди, по време и след хранене. Малко количество топла вода преди хранене е допустимо, както и малки глътки топла вода по време на хранене. След това по-добре да не се консумира вода за няколко часа.
след края или по време на храненето е допустимо да се изпие чаша ласи с подправки.
в края на храненето една трета от стомаха трябва да е пълна със твърда храна, една трета с течност, а една трета да е свободна. Разбира се това е допустимия максимум при здрав човек.
яжте поне 4 часа преди сън и пийте течности най-късно 2 часа преди сън
плодовете е най-добре да се ядат преди обяд и не по-късно от 16 часа. Кафа доша е добре да избягва сладки плодове преди 10 часа.
суровите зеленчуци е най-добре да се ядат на обяд.
консервираните и замразените храни, както и полуфабрикатите според Аюрведа са тамастични и следва да се избягват. Най-добрия избор при липса на пресни храни са сушените.
сготвената храна запазва сатвичните си качества обикновено до 3 часа, след което постепенно става раджастична (и праната изчезва), а след около 12 часа - тамастична. Чапати от прясно смляно брашно остава сатвично до 8 часа.
ако се налага да притопляте храна (Аюрведа не го препоръчва), направете го като добавите малко вода и оставите храната да се се поготви малко с нея.
избягвайте да се храните, ако не сте гладни и да пиете течности, ако не сте жадни. Също така не пийте течности, ако сте гладни и не яжте, ако сте просто жадни.
не прекалявайте с подправките, прекаленото им използване, особено на лютите прави храните раджастични и дори тамастични.
рафинираните храни като бялата захар и бялото брашно са тамастични и по-добре ги избягвайте.
пържените в баня от мазнина храни (с изключение на гхи) са силно тамастични и по-добре ги избягвайте.
месото, рибата, яйцата, както и всички останали хранителни продукти от животински произход (с изключение на млечните) са силно тамастични.
гъбите (с изключение на някои китайски и японски разновидности, които са раджастични) са силно тамастични, поради паразитната си природа. Заедно с това ефектът им е непредсказуем и могат както силно да разбалансират една или повече доши, така и да се проявят като тридошови, така че е по-добре да се избягват.
червената леща и соевите продукти според Аюрведа са тамастични и е добре да се избягват.
ферментиралите храни (освен изцяло млечнокиселата ферментация) са тамастични и по-добре ги избягвайте. Тук освен алкохолните продукти, се включва и всеки хляб с мая или квас (при които освен млечнокисели бактерии участие имат и други видове бактерии). Все пак хлябът с квас е далеч по-приемлив избор от този с мая. От друга страна киселото мляко поради изцяло млечнокиселата ферментация се счита за сатвичен продукт.
повечето сирена поради това, че приготвянето им се извършва или чрез сирище от животни или чрез гъби са тамастични.
не преяждайте.
Списък с несъвместимите храни:
Прясното мляко е несъвместимо с:
банани
риба
месо
яйца
дини и пъпеши
извара или панир
кисели плодове, вкл. и череши
кичари
квасен хляб (или такъв с мая)
череши
нишестени храни
зеленчуците от семейството на татула - домати, патладжани, чушки, картофи, годжи бери
кисело мляко
репички
Дините и пъпешите са несъвместими с почти всичко (да се консумират сами!), но особено с:
зърнени храни
нишестени храни
пържени храни
сирене, панир и извара
мед
Нишестените храни са несъвместими с:
яйца
чай (черен, зелен или бял)
прясно мляко
кисело мляко
повечето плодове в сурово състояние
банани
фурми
райска ябълка
дини и пъпеши
Медът е несъвместим:
с гхи при равно тегло (т.е. 1 ч.л. мед и 3 ч.л. гхи). Но при съотношение 2:1 или 1:2 действа благоприятно на храносмилането.
пъпеши, особено със сорт медена роса
репички или дълга ряпа
при каквото и да е нагряване
Бобовите са несъвместими с:
прясно мляко
кисело мляко
сирене и панир
плодове
други протеинови храни
Репичките са несъвместими с:
прясно мляко
банани
стафиди
мед
Зеленчуците от семейството на татула (домати, патладжани, картофи, чушки, годжи бери) са несъвместими с :
кисело мляко
прясно мляко
пъпеши и дини
краставици (най-вече доматите)
да се избягва консумирането им вечер
Краставиците са несъвместими с:
домати (и до някъде с картофи, чушки и патладжани)
лимони и лимонов сок (но може с лайм)
да се избягва консумирането вечер
Киселото мляко е несъвместимо с:
прясно мляко
кисели плодове
дини и пъпеши
горещи храни и напитки
месо
риба
яйца
манго
нишестени храни
сирене, извара и панир
Яйцата са несъвместими с:
прясно мляко
месо
кисело мляко
дини и пъпеши
сирене, извара и панир
риба
банани
нишестени храни
Мангото е несъвместимо с:
кисело мляко
сирене, извара и панир
краставица
Царевицата е несъвместима с:
фурми
стафиди
банани
Лимонът е несъвместим с:
домати
краставици
кисело мляко
прясно мляко
Оцетът е несъвместим с:
ориз
сусам
Топли напитки са несъвместими с:
манго
сирене и панир
нишестени храни
кисело мляко
месо и риба
Горният списък в никакъв случай не е изчерпателен. Както беше посочено, подправките компенсират до голяма степен несъвеместимостите. Най-важното обаче е да се вслушваме в тялото си, когато приемаме определени храни. Ако те ни карат да се чувстваме некомфортно, значи е по-добре да ги избягваме.
Това дали дадени храни са съвместими с нашия организъм можем да проверим по мириса им в сухо състояние (и не сготвени). Ако ароматът е свеж, лек, приятен или хладен (поне едно от четирите), храната е подходяща за нас. Ако ароматът е тежък, топъл, неприятен, престоял или остър (например мирише силно на кисело), тогава храната не е подходяща.
Една храна може да е походяща при горните условия, но ако се яде на място, което не ни допада като миризма или е приготвена от човек, чиято миризма не ни допада, по-добре да избягваме тази храна. Това не означава, че мястото или човекът са лоши, а просто, че са несъвместими с нас и тъй като тяхната енергия се предава на храната, това я прави несъвместима с нас.